Striebro

Striebro stráca lesk pomerne rýchlo, ak je vystavené kyslíka alebo síre. Našťastie tá najlepšia prevencia je časté nosenie. Oleje vo vašej koži totiž pomáhajú udržiavať striebro žiarivo čisté (každá pokožka je ale iná, takže aj šperk sa vždy správa trochu inak podľa toho, kto ho nosí).

Ak sú vaše strieborné šperky zašlé, najlepšie je vyčistíte špeciálnou leštiacou handričkou. Existuje aj veľa užitočných "babských" rád na domáce čistenie. Majte ale vždy na pamäti, že striebro je veľmi mäkké, a používajte iba veľmi jemnú detskú kefku na zuby, aby ste zabránili poškriabaniu. Žiarivý vzhľad môžete svojim strieborným šperkom navrátiť aj tým, že ich necháte Rhodiovat.

Pre skladovanie striebra použite uzatvárateľný plastový sáčok, a ak máte možnosť, dajte do neho kúsok kriedy alebo silikagélu (malé vrecúška, ktoré nájdete u nových topánok alebo oblečenia). Tak zabránite strate lesku a sčernaniu šperku v čase, keď ho nenosíte.

Starostlivosť o šperky z chirurgickej ocele

Naše šperky z chirurgickej ocele sú vyrobené z certifikovanej nerezovej chirurgickej ocele vysokej akosti s označením 316L (Steinless steel). Šperky z chirurgickej ocele sú mimoriadne odolné proti väčšine vplyvov. Nedochádza k oxidácii, korózii alebo sčernaniu, chirurgická oceľ je tiež hypoalergénna. Pri zašpinení ich môžete umyť vlažnou vodou, poprípade použiť mydlo, ak je potreba. Ak máte oceľový šperk s kamienkami, musíte byť veľmi opatrní, lepené kamienky by mohli pri styku s vodou vypadnúť. Keď si nie ste istí, že kamienky nepoškodíte, radšej odneste šperk k vyčisteniu do klenotníctva. Na leštenie šperkov z ocele môžete použiť tiež leštiacu vatu na kovy.

Pri oceľových šperkov by ste si mali dávať pozor hlavne na to, aby ste ich nepoškriabali o tvrdé, ostré predmety. Ďalej zabráňte styku kameňov aj šperkov s chemickými a kozmetickými prostriedkami, ako sú laky na vlasy, parfumy, telové mlieka či make-up.